Za každými mraky se skrývá nebe

Červánky nad mořem

Sedím na posteli se slzami v očích a říkám si: „Tak to mělo být. Vše se děje, jak má.“ Vzápětí se však objevuje ve mně další hlas, který křičí: „Tak proč to zase tak bolí? Proč mi zas tak ublížil, i když byl úplně jiný než ti předchozí… a vůbec, jak dlouho se chceš přesvědčovat, že se děje vše, jak má?“

… nejhorší je ten pocit bezradnosti a nicoty… ten pocit, že ať uděláte cokoli, vždy se nakonec ocitnete na kolenou.

Čtete také: Když ztratíme svou rovnováhu na cestě vědomého života.

Často mluvíme o naších snech, jak si je plnit nebo o srdci, které je potřeba následovat. V motivačních filmech a knihách sledujeme obraz neúspěchu, který se promění v úspěch. Tyto zdroje nám však ukazují peripetie hrdiny jen ve zkratce a tak když v reálném životě prožíváme vzlety a pády, které se navíc opakují, často jsou doprovázeny pocity a myšlenkami z úvodu.

Muž se skloněnou hlavou držící se na hlavě.

Jak v těchto situacích pokračovat v životě? A co když se v tom bezvýchodně plácáme několik měsíců? Jelikož nevíme jakého vyššího plánu jsme aktuálně součástí, není na to univerzální rada. Pozitivní však je, že to jednou skončí a objeví se jiná situace. Existuje také pár věcí, které můžeme pro sebe udělat, abychom toto období ustáli, alespoň v relativně stabilní kondici.

A i když nevěříte nebo se dokonce bojíte či si vytváříte blok z nedůvěry, uzavřenosti a zahořklosti, tak vězte, že za každými mraky se skrývá nebe. Bez výjimky.

Krok po kroku

Nechte proplouvat pocity a emoce. Ještě nikomu neprospělo ukládání si emoci uvnitř sebe. Chce se Vám brečet – brečte. Chcete křičet – křičte. Máte mnoho negativních emocí a pocitů? Napište je na papír a ten následně spalte. Jediné, co není v tomto přípustné, vytvářet další negativní příčiny, které se změní v následek ku příkladu v podobě nemoci.

Tužka ležící na prázdném list papíru.

A proto veškeré role oběti, soudce, jakékoli hodnocení, obviňování, neodpuštění napište na papír, který spálíte a tím rozpustíte veškeré mraky, které se mohou proměnit v bouři či tsunami, které smete, co mu přijde do cesty.

Čtete také: Co dělat, když se nedaří?

Je jedno, jak dlouho v čase se s něčím vyrovnáváte, důležité je krok po kroku rozpouštět vše nahromaděné v nás z minulosti a co současná situace spouští.

Dělám, co mám rád/a

Balzámem pro naší duši je dělat vše, co máme radí. Chodíte-li do práce, máte-li partnera nebo děti či dokonce vše dohromady, můžete mít někdy dojem, že nemáte čas. Překopejte ho, zorganizujte tak, abyste si udělali čas na své koníčky, zájmy a radosti. Ty totiž vytvoří další prostor na další a další radosti. A časem třeba budete dělat jen a jen to, co máte rádi. Pokud však stavíte na první místo povinnosti, nikdy nevytvoříte prostor pro radosti.

Muž stojící na kopci u stromu, kde si rozložil stan a koukající na východ slunce.

Pokud se nevěnujete svým zájmům, tak přestáváte směřovat pozornost do sebe, na své sny a tím i na svůj život. A aniž byste si všimli, jste pohlcení společností, normami a koncepty „musím“„až“.

Věnování pozornosti svému hobby je nejen účinná terapie z těžkostí, ale také cesta k samému sobě, své autenticitě a svému životu. Získáváte tak a osvojujete si dva v jednom.

Věnujte se sobě

… neboli pečuj o sebe i prostor, ve kterém prožíváte své chvíle. Není nic horšího, než se probudit s mastnými vlasy, obložená nedojedenou čokoládou, nakouslým hambáčem a rozpitým pivem. A navrch s kalhotkami po celém bytě či s kuchyní po stoleté válce.

Skála s vodopádem, dvěmi racky a jasně stanovenou hranicí vody znázorňující konec.

Samozřejmě, že to jak se cítíte vevnitř, zrcadlíte ven, tak je tedy nejvhodnější moment začít z druhé strany. Uklizeno venku navodí jistý klid vevnitř, díky čemu může nastat i očekávaný úklid vně Vás.

Rovnováha mezi přátelstvím a mnou

Někdy těžké chvíle zajídáme haldou jídla nebo zapíjíme hektolitry vína. Jindy skočíme do vlaku sociálních interakcí a hezkých pár měsíců uteče, aniž bychom si vytvořili alespoň jeden den pro sebe. A právě prožívat čas sám se sebou a to i ve chvílích, kdy je Vám ouzko je k nezaplacení.

Čtete také: 8 důvodů, proč odpočívat.

Rozvrhněte si tedy čas tak, abyste nezapomínali ani na své přátele, ale ani na Váš život či osobní a duchovní rozvoj.

Ačkoli Vás pohlcují nejrůznější pocity útrap a vzpomínky a minulost, když jste sami, už teď tvoříte svou budoucnost. A tak se raději vraťte k bodu jedna, než abyste se na oko zaměstnávali přáteli a předstírali, že se vlastně nic neděje.

Pracuj v rovnováze

I práce se může stát na nějakou dobu Vaši jeskyní, do které se schováte před vlastním životem. Všechny útěky však spojuje jedno – tvrdý návrat. A především pokud jste již nějako dobu na cestě osobního rozvoje. Když si jednoho dne přiznáte, že vše, co aktuálně děláte je jen a jen útěk, protože se bojíte, co se ve Vás skrývá, přepadne Vás pocit, že jste se nejen odpojil od sebe, ale dokonce nežijete ani svůj život. Nasnadě je otázka: „A čí život žiji?“ … zmatek, beznaděje, smutek…

Koláž fotek nohou v moři a stolu s notebookem na znamení porovnání práce versus odpočinku.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…

Zlatým pravidlem je, že pokud se mi sype citová, psychická stránka, mohu se udržovat v pohodě nebo se alespoň do ní ladit pomocí fyzické schránky. Zdravý, hodnotný životní styl je jedním ze zásadních i základních kroků, jak udržet odstup, rovnováhu a moudrost. Takže sport, pohyb, meditace, jóga, tai-či, procházky, výlety, vycházky do přírody, čerstvé, chutné jídlo, voda – spoustu vody a taky řád.

Voda odplavuje veškeré toxiny a vše nepotřebné z našeho těla, ale i ze života. Poděkujte jí, ať už se sprchujete, myjete si ruce nebo ji pijete. Představujte si, jak vše obtížné odchází z Vašeho života a zůstává v něm jen to dobré, příjemné, co Vám dělá radost. Pamatujte, že na prvopočátku všeho stojí naše mysl a naše pozornost.

Kapka vody oddělená od hladiny.

Obklopuj se jemnými vibracemi

V neposlední řadě je vhodné se zaměřit na to, čím se obklopuji. Jaké vibrace nese mé jídlo, pití, zájmy, lidé a situace či prostředí, které tvořím a ve kterých se nacházím. Alkohol a jiné návykové látky mají velmi nízké, hutné vibrace, proto se vždy cítíme ještě hůř, když se snažíme ve svých problémech uvolnit alkoholem. Stejně tak trávíme naši fyzickou a potažmo psychickou stránku cigaretami, ale také tučným, mastným jídlem, cukrem či chemii. A tak i zde platí rovnováha.

Taktéž si všímejte s jakými lidmi prožíváte čas. Čím se zabývají, o čem a jak mluví? Stěžují si nebo vypichují ty hezké chvíle a prožitky?

Scházíte se nejčastěji v hospodě nebo dáte přednost procházce či výletu do přírody?

Dvě osoby vyhlížející ven z kufru auta, přičemž jsou vyobrazeny pouze nohy a pole se žlutými květinami.

A co Vaše zájmy a radosti? Naplňujete svůj život tím, co Vás baví, co Vám přináší radost a lehkost nebo lítáte hlavou po všech možných povinnostech, po minulosti a budoucnosti a na přítomnost a Vás samotné Vám, jak se říká, nezbývá čas?

Čtete také: Kdy je čas přidat a kdy naopak ubrat?

Dá se tedy říci, že to, co nám přináší klid nese v sobě pro nás jemné vibrace, které nás přelaďují na spokojený, láskyplný, harmonický… jednoduše snový život :).

 

Karla Czechová
Psaní je mou vášní, láskou, která mě přenáší do jiného - “mého” vnitřního světa. Slova přichází a přenáší se na papír jen tak, s lehkostí. Možná je to automatické psaní, možná napojení. Ač už je to cokoli, témata se jednoduše zrodí a já se jimi nechávám vést a inspirovat. Osobně mě těší, že jsem tento druh vášně poznala. O to větší radost přichází, když semínko padne na úrodnou půdu. Mým motorem je má radost, láska k psaní a Vy a Vaše zprávy či reakce jsou tím správným palivem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nejnovější články
  • Přidejte se k nám:
  • Video-inspirace:
  • Co nového na Instagramu:
  • Kategorie:
  • Další články: