Kdy je čas přidat a kdy naopak ubrat?

Knihy s budíkem v trávě prsvětlené sluncem.

Buď dravý, jdi si za svým, ukaž své hranice, buď sebejistý… jen tak dosáhneš v životě, co chceš. Něco na tom bude, ale jak už zpíval ve své písničce Werich: „Ten umí to a ten zas tamto…“ A tak je to i v životě. Někdy je jednoduše potřeba otěže přitáhnout a jindy je povolit. A tak ne každá formulka platí v každé životní situaci.

Čtete také: Přijmi nebo odejdi.

Jak to poznám?

Když jsme v situaci, ve které nevíme kudy kam – jestli přidat nebo naopak nechat věci volně plynou – stačí zaměřit pozornost na to, co nám přináší radost a co nás naopak unavuje. Pokud dokolečka o něco usilujeme a ono ne a ne to přijít, cítíme se být unavení, je čas nechat věci volně plynout.

Žena koukající z okna vlaku nebo auta s rozevlátými vlasy

Když se objevuje přirozená radost a tím i vitalita či chuť tvořit, můžete být „draví“ a pošoupnout to či ono dál. Pokud Vás to však stojí mnoho sil a námahy, raději to nechte být.

A co dál?

Když nevím co dál, zaměřím svou pozornost do sebe – na své malé radosti. Začnu se více věnovat svým koníčkům, meditaci, sportu, čtení. Vše, co mi v danou chvíli přinese uvolnění. Navíc se distancuji od přebytečného hluku, ač už v podobě nadbytečné společnosti, restaurací, města apod. V té chvíli se vždy objeví to správné.

Dalším krokem je seznam. Prostý seznam drobností, které příští den, týden či měsíc udělám nebo změním.

Jak na chtěnou změnu?

Na list papíru si napište, co Vám nevyhovuje. Do kolonky vedle, co chcete místo toho. Ne vše Vám přijde jen tak. A něco vůbec. Důležité však je začít. Některé situace, ačkoli se postavíme na hlavu, se nezmění. Proč? Jednoduše, protože mají zatím své místo v našem životě. Někdy může jít o čisté pochopení našich vlastních bubáků, jindy nenastaly k tomu podmínky a ještě něco od daného člověka nebo podmínek potřebujeme.

Pohled zespod na listnaté koruny vysokých stromů prosvětlené sluncem.

A stejně jako tomu bylo v jednom filmu – „Pokud ti Bůh nenabízí jinou situaci, tvoř v té, ve které se nacházíš. Ta je totiž pro tebe v současné chvíli ta pravá.“ 

Neusínejme na vavřínech

Je vhodné se však podívat i na naši komfortní zónu a návyky. Mnohdy nám vlastní mysl nastraží pasti, do kterých se chytneme jak myš na sýr. Vnímejme tedy i to, že se z určité situace podvědomě hnout nechceme a to je pak další zdroj únavy. Takovým situacím je potřeba se postavit čelem. Se srdcem na dlani, s vědomím možnosti „prohry“ prostě projít. A pak se mohou odehrát zázraky za zraky.

Čtete také: „Neděláme, co máme rádi, ale chceme žít spokojeně.“

Karla Czechová
Psaní je mou vášní, láskou, která mě přenáší do jiného - “mého” vnitřního světa. Slova přichází a přenáší se na papír jen tak, s lehkostí. Možná je to automatické psaní, možná napojení. Ač už je to cokoli, témata se jednoduše zrodí a já se jimi nechávám vést a inspirovat. Osobně mě těší, že jsem tento druh vášně poznala. O to větší radost přichází, když semínko padne na úrodnou půdu. Mým motorem je má radost, láska k psaní a Vy a Vaše zprávy či reakce jsou tím správným palivem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nejnovější články
  • Přidejte se k nám:
  • Video-inspirace:
  • Co nového na Instagramu:
  • Kategorie:
  • Další články: